Agility
Agility
Agility je sport pro každého bez omezení plemenem psa či věkem psa i psovoda
Prostřednictvím hry velmi dobře poznáte svého psa
Pes se kromě hbitosti a obratnosti naučí i větší ovladatelnosti (výcvik probíhá bez vodítka a později i bez obojku, takže pes musí být naprosto ovladatelný pouze povely a pohyby těla)
Při výcviku agility strávíte smysluplně čas se svým psem a oba budete mít možnost zdravého pohybu
Společným výcvikem s dalšími psy se pes bude učit nekonfliktnosti
Vznikli kolem roku 1978 v Anglii. Dnes agility běhají voříšci i čistokrevní psi a spolu s nimi děti, mládež, dospělí, ale i důchodci, a to na celém světě. Agility se provozuje jako zábava pro široké masy pejskařů, ale také jako vrcholový sport, který má dokonce svoje mistrovství světa. Jenom v České republice se ročně koná kolem 30 závodů a 8 výcvikových táborů agility
Překážky
Všechny překážky by měli být vyráběny na profesionální bázi podle pravidel evropské normy FCI (Fédération Cynologique Internationale).
A)Překážky s kontaktními zónami
Překážky jsou rozebíratelné a výškově nastavitelné. Vyráběny jsou z profilové oceli žárově zinkované, z vodovzdorné překližky a recyklované protiskluzové gumy 4 mm silné.
B) Překážky skokové
Vyráběny jsou z profilové oceli žárově zinkované, jsou výškově nastavitelné.
C) Překážky probíhací
Tunely jsou vyráběný z pogumované plachty s výztuhami
Agility se dělí na dvě třídy:
1) agility standard – pro psy s výškou v kohoutku nad 40 cm
2) mini agility – pro psy s kohoutkovou výškou do 40 cm.
Výsledky se sčítají po absolvování dvou tras.
Na 1. trase se mezi ostatní umisťuje nářadí s povinnými zónami (břevno, vršek, houpačka) i zóna zastavení.
Druhá trasa je skokanská (z angl. jump–skákat), bez dotykových zón a bez zastávky. Během závodů musí pes zdolat v co nejkratším čase a bez chyb speciální trasu, která je sestavena z různých překážek, přičemž každá překážka má stanoveno své pořadí. Za chyby psa při překonávání trasy se udělují trestné body a za její porušení je pes diskvalifikován.
Soutěže se konají ve dvou třídách. Pro střední a velké psy je výška překážek stanovena na 65 cm, pro malá plemena je to 35–40 cm. Pokud pes zavadí o laťku překážky, musí tato laťka volně padat. Mezi dvě stojky se dávají laťky buď křížem nebo jen jedna, která je rovnoběžná se zemí. Existují celistvé, uzavřené překážky nebo překážka, jejíž deska se zesiluje speciálními kartáči. Užívají se také dvojité a dokonce trojité překážky. Pohyblivá lávka (tzv. houpačka) i vrchol mají své povinné dotykové zóny, natřené odlišnou barvou. Pokud na ně pes nešlápne, dostává trestné body. U břevna představují takovou zónu spodní příčky žebříku. Na trati agility se vyskytují dva tunely: měkký a pevný. Vchod prvního vypadá jako vchod do jeskyně, která přechází v látkový tunel. Maximální délka je 3,5 metrů. Pevný tunel se skládá z látkového válce, do kterého jsou vsazeny pevné obruče. Délka tohoto tunelu je 3-6 metrů, o průměru 60 cm a bývá často zvláštně zahnutý. Také je nezbytné zdolat v rámu upevněný kruh, kterým pes proskakuje. Jeho průměr je 38–60 cm. Mezi překážkami se těší největšímu zájmu viadukt neboli stěna, skok do dálky, slalom a rovina. Stěna představuje překážku, na kterou se shora skládají cihly a ty po dotyku obyčejně padají. Viadukt má v průčelí stěny otvory. Skok do dálky–překážka je sestavena z postupně se zvyšujících laviček (4 – 5), výška poslední je 20 cm, délka překážky je 1,2 m. Malý slalom se skládá z 10–14 tyček, mezi kterými pes musí postupně proběhnout a nesmí žádnou vynechat. Na stole musí zůstat v klidové poloze ležet, sedět nebo stát 5 sekund. Jak již bylo řečeno, chyba se pokutuje, přičemž porušení se klasifikují buď jako odmítnutí překážky nebo jako chyba. Každá chyba stojí psa 5 trestných bodů. Pes nemůže překážku odmítnout více než dvakrát, po třetím odmítnutí je pes s majitelem diskvalifikován. Bez živého zájmu psa a bez dobrého kontaktu s pánem nelze zvíře připravit na závody v tomto druhu sportu.